Psycholog Warszawa Jak bezpiecznie korzystać z pomocy psychologicznej w internecie? cz.1
Zdrowie intymne, zdrowie artykuły, psychologia zdrowia i kliniczna

You are not connected. Please login or register

Jak bezpiecznie korzystać z pomocy psychologicznej w internecie? cz.1

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Admin


Admin

Jak bezpiecznie korzystać z pomocy psychologicznej w internecie?
Korzystanie z pomocy psychologicznej on-line staje się coraz bardziej popularne. Rośnie zarówno liczba specjalistów oferujących usługi w sieci, jak i chętnych korzystających z nich. Decydując się na tę formę kontaktu ze specjalistą, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym znacznie można zmniejszyć ryzyko, jakie niesie ze sobą brak bezpośredniej relacji.
Pomoc psychologiczna on–line nazywana jest też e-terapią, a specjalista jej udzielający e-teraputą.
Warto wiedzieć, że e-terapia jest zjawiskiem zupełnie nowym i nie do końca jeszcze poznanym, choć pierwsze badania wskazują, że może stanowić skuteczną pomoc w różnych życiowych problemach. Szczególnie tych, związanych z zaistnieniem jakiejś sytuacji kryzysowej. W przypadku bardzo nasilonych problemów natury emocjonalnej wskazana jest raczej tradycyjna psychoterapia.
1. Sprawdź na czy wiesz dokładnie, jak będzie wyglądał twój kontakt z osobą pomagającą.
E-terapia jest na tyle nową formą pomocy, że nie wytworzyła jeszcze wspólnych dla wszystkich terapeutów zasad działania. Oznacza to, że nie można powiedzieć, „to postępowanie jest właściwe, a to nie”. Generalnie każdy terapeuta sam określa, na czym polegać będzie jego pomoc oraz jakie będą jej zasady i warunki.
Dlatego ważne jest, aby na początku dowiedzieć się dokładnie, jak będzie wyglądał dalszy kontakt. Warto brać pod uwagę pomoc tych specjalistów, którzy sami od razu podają zasady, jakie będą obowiązywać obie strony.
Jeśli jest to niejasne lepiej wycofać się z takiej relacji. Np. w pomocy poprzez mail różni terapeuci mogą różnie definiować, na czym kontakt polega: w mojej praktyce kontakt jest określony w czasie. Umawiam się na 30 dni, w tym czasie osoba, z którą rozmawiam może wysłać maile i otrzymywać odpowiedzi ode mnie w czasie nie dłuższym niż 2 dni.
Inni stosują inne rozwiązania np. osoba wysyła maile, co dwa dni (są one z góry określone) i dostaje odpowiedź następnego dnia, albo umowa jest na 10 maili bez określania czasu, ale np. z określeniem maksymalnej ilości słów.
Nie można powiedzieć, które z tych rozwiązań jest najlepsze – każdy e-teraputa kierując się swoim doświadczeniem wybiera takie, które uważa za najbardziej korzystne. Ważne jest natomiast, aby stosowane przez terapeutę rozwiązanie było wyjaśnione od samego początku.

https://ponf.forumpolish.com

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach